szechenyi2020

2. rész – Lakásbiztosítás: alkusz vs. online kalkulátor?

Tudj meg többet velünk arról, hogy miért érdemes a lakásbiztosítási kampány ideje alatt alkusz segítségét kérned a pontos kalkulációhoz és ügyintézéshez. Ebben a részben azokról a gyakori hibákról és kérdésekről olvashatsz, amelyeket a legtöbb ember elkövet, de a mi segítségünkkel Te elkerülhetsz.

Nem kellett volna váltani vagy nem jól sikerült a váltás

Gyakori hiba online kalkulátorok használatakor, hogy az ügyfelek elnézik a tartamkedvezményt és biztosítót váltanak, pedig az eredeti szerződés átdolgozása kevesebb ügyintézéssel és akár olcsóbb díjjal is járt volna.

Amikor az ügyfelek nem eléggé tájékozottak a szerződés átdolgozásáról és az ebben rejlő lehetőségekről, könnyebbnek tűnik az olcsóbb díjak felé mozdulni. Ilyenkor azonban kimaradnak korábbi kiegészítő fedezetek, nem kerülnek lejelentésre káresemények vagy kapcsolódó biztosítások. A legtöbb biztosító a „hűséget” vagy a több szerződés meglétét is díjazza, így az évenkénti váltással akár jelentős kedvezményektől foszthatjuk meg magunkat.

Felmondási hibák

Ezzel egyidejű probléma, amikor váltanak ugyan, de nem jól töltik ki a felmondást vagy nem küldik el időben, így pedig nem sikerül átkötni a biztosítást. Sok esetben fordul elő a meglévő szerződés „duplikálása” is: elmarad a felmondás vagy túl hamar kezdenek meg egy kalkulációt, amikor még nem lehetséges a váltás. Ilyen esetekben is a régi szerződés marad érvényben.

Alulbiztosítottság

A kiegészítő fedezetekkel is tisztában kell lenni, ha a márciusi lakásbiztosítási kampány időszakában bárki újra szeretné gondolni a jelenlegi szerződését. Ilyen például a különleges üveg vagy a balesetbiztosítás is, de számos más fedezet, amelyekkel bár a fizetendő díj magasabb, de a biztosítás értéke és a káreseménykor kifizetett összeg is előnyösebb.

Nem csak lefelé mehet a díj, de ez nem feltétlen baj!

Ha nő a biztosítási díj, az nem jelenti azt, hogy rosszabb lesz a biztosítás. Fontos, hogy a fedezetek kövessék le a valós vagyont, mert így nem fenyegeti az ügyfelet az alulbiztosítottság veszélye.

Ennek érdekében fontos, és gyakori hiba, hogy a nagy értékű ingóságok nem az általános kategóriába lesznek sorolva az új konstrukció kiválasztása és megkötése során. Egy biztosítási szakember már a kalkuláció során tudja, melyik a leginkább kedvező kombináció, így rengeteg időt spórolhat meg nekünk!

Gyakori kiegészítések, amelyek kimaradnak

A lakásbiztosoknak több olyan eleme és kiegészítő tétele van, amelyeket, ha nem szakemberrel vizsgáltatunk felül, akkor egyedül bizony rossz eredményeket is kaphatunk.

Napelemek

Ilyen például, ha van a házunkon napelem, napkollektor. Van olyan biztosító, ahol ez a tétel az ingatlanértékhez tartozik, máshol külön kiegészítőként kell fedezetbe vonni, hogy védve legyen. Ezt nem tudja egyszerűen bepipálni egy online felületen az ügyfél vagy nagyon sok esetben kell újra és újra kalkulálni a díjat és minden kis részletet elolvasni.

Okosotthon

Az okoseszközök sérülése, meghibásodása esetén az online felületeken elérhető alapkonstrukciók általában csak az elemi károkra (tűz, robbanás, vihar, beázás stb.) terjednek ki. Azonban vannak olyan esetek, amikor saját hibánkból okozzuk kárt a berendezésekben. Erre az alapfedezetek tehát nem terjednek ki, csak kiegészítővel vehetőek fel, és az sem minden biztosítónál.

Ha a nappaliban lévő lámpák, szellőzés, redőnyök stb. az okosotthon részei, esetleg a televíziónk, számítógépek a lakásban nagyobb értékűek, mindenképpen kérjük egy szakember segítségét a kötéskor, hogy biztosan fedezet alá kerüljenek ezek is.

Csőtörés, vízszivárgás

Szintén problémás lehet egy csőtörés esete is. A legtöbben azt gondolják, hogy ez tipikus biztosítási eset, probléma, amire minden biztosító gondol. Maga a szerelés, javítás költsége még akár az is lehet, de gyakori csalódást jelent, mekkora vízszámla érkezik egy ilyen kellemetlenség után. Sokan nem tudják, hogy a legtöbb konstrukcióban az elfolyt víz térítésére nem jár fedezet, ezt külön kell felvenni a szerződésbe.

Nem mindennapi dolog, de ha megtörténik a baj, akkor súlyos összegek maradhatnak így a zsebünkben egy kicsivel magasabb díjért cserébe.

Családi ház vagy lakás, esetleg kiadott ingatlan? Több biztosítást és kombinációt is figyelembe kell venni!

Társasházbiztosítás vs. lakásbiztosítás

Társasházak esetében is van egy tipikus hiba, mi szerint, ha a lakóközösség, társasház rendelkezik általuk felvett ingatlanértékkel, akkor nem szükséges a teljes ingatlanértéket bebiztosítani, elegendő kiegészíteni azt. Kollégáink a társasházbiztosítási kötvény átvizsgálása után segítenek kiválasztani, ki melyik feltételnek felel meg.

Mutatunk egy példát: a társasház bebiztosítja lakásunkat 20 000 000 Ft-ig, melynek összeértéke piaci áron 40 000 000 Ft körül mozog. Ebben az esetben nekünk elég 20 000 000 Ft-ra felvenni az ingatlant, és megvizsgálni a kivételeket, lehetséges kedvezményeket, ingóságok értékét. A társasház saját biztosításával kapcsolatban a közösképviselet vagy kötvényszám alapján akár mi is tudunk tájékoztatást nyújtani.

Bérbe adott ingatlan esetén szintén nem alapvető, hogy a fedezetek kiterjednek a bérlők által okozott károkra is. Ezért fontos, hogy ez is tisztázásra kerülhessen egy ajánlatadó kolléga segítségével. Egy apró lépés, amivel felkészülhetünk a már csak a kiköltözés után felfedezett rongálásokra, mindemellett a bérlőnek is jó tudni, hogy nem kell egy esetleges kárt titkolnia, magának javítgatni – a biztosítás segítségére van.

‌Ingatlanvásárlás hitellel
A hiteltartozással terhelt lakásbiztosításoknál is fontos, hogy szakképzett tanácsadóhoz forduljunk, hiszen ezek speciális esetnek minősülnek. Ha van hitel a lakáson, akkor nem szabad kihagyni a finanszírozó intézetet a biztosítási szerződés kötésekor, de módosításakor sem.

Gyakori probléma, hogy a hitelszerződés, hitelintézet nem kerül felvezetésre a lakásbiztosítási szerződésre. Ilyenkor a bank új ingatlan vásárlásakor visszavonhatja, leállíthatja a folyósítást, meglévő ingatlan esetében pedig akár büntetőkamattal is élhetnek.

Általános szabály, hogy ha van hitel az ingatlanon, akkor kötelező rá biztosítást is kötni, sőt, sok esetben az is meg van szabva, milyen biztosítás kell rá – ilyenkor a szerződés nem mondható fel. Egy kalkulátor számos lehetőséggel igen, de ezzel a tényezővel biztosan nem számol.

A fent felsorolt esetek száma elég magas, mi csak néhány, tipikus példát szerettünk volna bemutatni. Az azonban talán már ennyiből is látszik, hogy minden biztosítás esetében sok a felmerülő kérdés, de még több a lehetséges válasz.

Ha Te is elveszve érzed magad, és nem tudod mi volna a legjobb lépés lakásbiztosításoddal kapcsolatban, akkor fordulj szakértő kollégáinkhoz! Nálunk kb. 10 perc alatt megtörténik az igényfelmérés, majd bekérjük az ajánlatokat és neked pedig csak hátra kell dőlni a személyre szabott konstrukció kiválasztásáig.

Friss Hírek

Megjelent az új vidékfejlesztési pályázat
2024 április 24
Folytatódik a Vidékfejlesztési Programban megismert díjtámogatási konstrukció. Új vidékfejlesztési pályázattal támogatja a kormány a mezőgazdaság területek sikeres termelését. A pályázat keretein belül 26 milliárd forintból körülbelül 93 000 gazdálkodó juthat mezőgazdasági biztosítások díjtámogatásához....
Tovább olvasom
5 leggyakoribb kérdés a környezetvédelmi biztosításról
2024 április 06
A 2024-es évet az új, kötelező környezetvédelmi biztosítással indítottuk, melyről már számos alkalommal írtunk. Ebben a cikkben összeszedtük az 5 leggyakoribb kérdést, ami a biztosítás megkötése vagy kalkulálása alatt merül fel az ügyfeleinkben. Ha benned is vannak még homályos részek, olvass tovább! Egy...
Tovább olvasom

Értesülj híreinkről elsőként!
Iratkozz fel hírlevelünkre!