szechenyi2020

Környezetvédelmi biztosítás – a jövő érdekében

A hulladéktermelés – legyen szó gazdálkodói vagy egyéni szintről – a mindennapok részét képezi. Nem csak a magánéletben, de a cégek esetében is fontos foglalkozni ezzel, és az új törvénymódosítással már kell is majdnem mindenkinek. Cikkünkben összeszedtük, milyen változás várható 2024-től és mit is jelent a környezetvédelmi biztosítás!

Manapság már egyre tudatosabban igyekszünk cselekedni ennek terén, haladunk a szelektív hulladékgyűjtés, a low waste és a zöldebb élet útja felé. Fontos, hogy ezzel az üzemek és cégek is egyaránt foglalkozzanak és felelősséggel kezeljék a tevékenységüket. 2024-től néhány változás várható ebben, ezért érdemes mihamarabb környezetvédelmi felelősségbiztosítást kötni.

Mi a „szennyező fizet” elve?

Ez az egyik legfontosabb fogalom, amellyel első lépésként tisztában kell lennünk, ha utánajárunk a témának.  Mi is tehát a „szennyező fizet” elve? Ez nem jelent mást, mint hogy a veszélyes hulladékokkal, veszélyes anyagokkal foglalkozó cégeknek előzetesen pénzügyi garanciát kell vállalniuk arra, hogy baleset esetén vállalják az általuk okozott károkat – ahogy írja a Greenpeace Magyarország.

A szervezetek felelőssége – mindenki termel szemetet, de ne mindegy, hogy mennyit!

A Magyar Közlöny 2023.12.29-éi, 194. számában jelent meg és 2024. január 1-jétől lép majd érvénybe. Az ebben foglaltak szerint minden hulladéktermelő szervezet legalább 10 millió forint összegben köteles környezetvédelmi biztosítást kötni. Ez természetesen az adott tárgyévre vonatkozik és a hulladék mennyiségének mértékében változik. Ezek alapján már kötelező a biztosítás:

  • ha a veszélyes hulladék mennyisége meghaladja a 200 kg-ot
  • ha a nem veszélyes hulladék meghaladja a 2000 kg-ot
  • ha a nem veszélyes építési-bontási hulladék meghaladja az 5000 kg-ot

Mire terjed ki a környezetvédelmi biztosítás, miért jó ez?

Mint minden biztosítás, így ez is az előre nem látható eseményekre térít, speciálisan azokra, ahol a környezetszennyezéssel, környezet igénybevételével összefüggésben keletkezik személyi sérülés vagy másnak okozott kár.

Kiterjed az alábbiakra:

  • olyan költségekre, amelyek a telephelyen belüli feltakarítási költségekre vonatkoznak és újonnan létrejött környezetszennyezésből erednek.
  • olyan költségekre, amelyek a telephelyen kívül feltakarítási költségekre vonatkoznak, a létrejött kár a telephelyen belül alakult ki azonban kiterjedd a külső környezetre
  • olyan költségekre, amelyek a telephelyen belül vagy kívül okozott személyi sérülés orvosi költségeire vonatkoznak és újonnan létrejött környezetszennyezésből erendek
  • olyan költségekre, amelyek fedezik a biodiverzitásban okozott károkat
  • olyan költségekre, amelyek fedezik a kárenyhítés költségeit
  • olyan költségekre, amelyek fedezik a jogvédelem költségeit

Miért fontos, hogy Te is köss környezetvédelmi biztosítást céged számára még ma?

Azok az ügyfelek, akik rendelkeznek már meglévő felelősség és/vagy vagyonbiztosítással, számukra célszerű a szerződés felülvizsgálata, hiszen lehetséges, hogy most, több szerződés „összevonásával” akár kedvezőbben is köthetnek környezetvédelmi biztosítást.

A másik nagyon fontos szempont, hogy bár a törvény csak 2024 januárjában lép érvénybe, érdemes előre gondolkodni. A biztosítók is alkalmazzák árszabásaikban az inflációkövetést, így egy év végére időzített kötés lehetséges, hogy drágább díjat eredményezhet.

Másodszor a széles biztosítási palettáknak köszönhetően még most, a nyár végén vagy kora ősszel biztosan lesz választási lehetőség, míg az év végi hajrában a leterheltség függvényében ez változhat.  Érdemes már ma felkeresni egy kitűnő alkusz céget, aki elvégzi az összehasonlítást helyetted!

Úgy érzed szükséged lenne segítségre? Elvesztél a jogszabályokban és nem is tudod eldönteni, hogy neked is szükséges-e környezetvédelmi biztosítást kötnöd vagy, hogy az új rendelet-tervezet rád is vonatkozik?

Kérj segítséget szakképzett kollégáinktól!

Friss Hírek

Megjelent az új vidékfejlesztési pályázat
2024 április 24
Folytatódik a Vidékfejlesztési Programban megismert díjtámogatási konstrukció. Új vidékfejlesztési pályázattal támogatja a kormány a mezőgazdaság területek sikeres termelését. A pályázat keretein belül 26 milliárd forintból körülbelül 93 000 gazdálkodó juthat mezőgazdasági biztosítások díjtámogatásához....
Tovább olvasom
5 leggyakoribb kérdés a környezetvédelmi biztosításról
2024 április 06
A 2024-es évet az új, kötelező környezetvédelmi biztosítással indítottuk, melyről már számos alkalommal írtunk. Ebben a cikkben összeszedtük az 5 leggyakoribb kérdést, ami a biztosítás megkötése vagy kalkulálása alatt merül fel az ügyfeleinkben. Ha benned is vannak még homályos részek, olvass tovább! Egy...
Tovább olvasom

Értesülj híreinkről elsőként!
Iratkozz fel hírlevelünkre!