szechenyi2020

Azért, hogy ne fogjon ki senkin egy kátyú

Kátyúkár kátyúbiztosítás

A magyarországi utak nagy része sajnos sok kívánnivalót hagy maga után: országosan több ezerre tehető az autók állapotát veszélyeztető kátyú szám.

A kátyúkárokért alapvetően az utak fenntartója felel:

  • a településeken kívüliekért a Magyar Közút Zrt.,
  • a településen belüli utak legtöbbjéért pedig az adott önkormányzat.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy az úthibák okozta károk megtérítésének közel felét viszont sajnos elutasítják az illetékesek. A kártérítés esélyét nagymértékben megnövelheti, ha megfelelő módon dokumentáljuk az eseményt, valamint kötünk kifejezett erre szóló biztosítást.

Amikor még inkább oda kell figyelni

A téli időszakokban még nagyobb problémákat jelentenek a kialakuló kátyúk, ilyenkor ugyanis a fagy a kis úthibákból, repedésekből is képes – az igénybevettség mértékével együtt – egyre nagyobb és nagyobb krátereket képezni. Hiába a folyamatos karbantartás vagy a figyelmes vezetés, sajnos vannak olyan útszakaszok, ahol mindenképpen kitapasztaljuk milyen lengéscsillapító került az autónkba.

Ha megtörtént a baj

Éppen ezért érdemes kátyúbiztosítást kötni, mellyel időt és pénzt takaríthatunk meg. Ennek a biztosításnak ugyanis nagy előnye, hogy nem kell felkeresni az adott út kezelőjét, nem kell hosszan egyezkedni, vitatkozni vele, csak a saját biztosítónk felé kell jelezni a kárt.

A kátyúbiztosítás éves díja általában pár ezer forint, jellemzően a kötelező vagy CASCO biztosítás mellé lehet megkötni.

Vannak olyan biztosítók is, ahol önállóan is elérhető ez a termék, a szakemberek azonban inkább azt javasolják, hogy külön biztosítást kössünk, mert a kátyúkár sokszor a CASCO önrészének összegén belül marad, emiatt pedig nem téríti a biztosító.

Nagyon fontos tudni, hogy biztosítás hiányában a keletkezett károk kifizetésének jogalapjára vonatkozó döntés az út tulajdonosának a hatásköre, nem a biztosítóé.

Mit kell tennem?

A kátyúkár rendezését nagymértékben megkönnyíti és meggyorsítja, ha megfelelően dokumentálásra kerül – például fényképekkel – a helyszín, a kátyú és a gépjármű sérülései is. A bejelentéshez csatolni kell a káreseményt bejelentő személyi igazolványát, a gépjárművet vezető vezetői engedélyét, a gépjármű forgalmi engedélyét, illetve a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás igazolását is. A bejelentésnél közölni kell az esemény idejét, pontos helyét, annak leírását, a sérülés és a kár becsült mértékét, a lehetséges tanúk adatait, a hatósági, rendőrségi intézkedést lezáró hivatalos jegyzőkönyvet, határozatot, valamint fényképfelvételt a helyszínről. A sérült alkatrészeket meg kell őrizni a kárrendezés végleges befejezéséig.

A kátyúbiztosítás kiegészítő biztosításként köthető. Mivel számos ajánlattal rendelkeznek a különféle biztosítók, mi segítünk abban, hogy a legmegfelelőbbet válasszuk ki Önnek. A múltunk, a tapasztalatunk és a szakmai ismereteink biztosítják, hogy a legjobb döntést hozhassa meg.

Cím: 6722 Szeged, Dáni u. 6. Fsz.3.;

Telefon:+36 30 7733 300; Fax: +36 62 202 281

E-mail: iroda@elsobiztositas.hu

 

Friss Hírek

Megjelent az új vidékfejlesztési pályázat
2024 április 24
Folytatódik a Vidékfejlesztési Programban megismert díjtámogatási konstrukció. Új vidékfejlesztési pályázattal támogatja a kormány a mezőgazdaság területek sikeres termelését. A pályázat keretein belül 26 milliárd forintból körülbelül 93 000 gazdálkodó juthat mezőgazdasági biztosítások díjtámogatásához....
Tovább olvasom
5 leggyakoribb kérdés a környezetvédelmi biztosításról
2024 április 06
A 2024-es évet az új, kötelező környezetvédelmi biztosítással indítottuk, melyről már számos alkalommal írtunk. Ebben a cikkben összeszedtük az 5 leggyakoribb kérdést, ami a biztosítás megkötése vagy kalkulálása alatt merül fel az ügyfeleinkben. Ha benned is vannak még homályos részek, olvass tovább! Egy...
Tovább olvasom

Értesülj híreinkről elsőként!
Iratkozz fel hírlevelünkre!